SMURTO IR PATYČIŲ PREVENCIJA

  • Siekiame padėti gimnazijos bendruomenei užtikrinti sveiką, saugią, užkertančią kelią smurto, prievartos apraiškoms aplinką, kuri yra psichologiškai, dvasiškai ir fiziškai saugi.
  • Patyčios – tai psichologinę ar fizinę jėgos persvarą turinčio asmens ar asmenų grupės tyčiniai, pasikartojantys veiksmai siekiant pažeminti, įžeisti, įskaudinti ar kaip kitaip sukelti psichologinę ar fizinę žalą kitam asmeniui:
    žodinės patyčios: pravardžiavimas, grasinimas, ujimas, užgauliojimas, užkabinėjimas, erzinimas, žeminimas ir kt.;
    fizinės patyčios: mušimas, spardymas, spaudimas, dusinimas, užkabinėjimas, turtinė žala ir kt.;
    socialinės patyčios: socialinė izoliacija arba tyčinė atskirtis, gandų skleidimas ir kt.;
    elektroninės patyčios: skaudinančių ir gąsdinančių asmeninių tekstinių žinučių ir/ar paveikslėlių siuntinėjimas, viešų gandų skleidimas, asmeninių duomenų ir komentarų skelbimas, tapatybės pasisavinimas siekiant sugriauti gerą vardą arba santykius, pažeminti ir kt.
    patyčias patiriantis vaikas – mokinys, iš kurio yra tyčiojamasi;
    besityčiojantysis – mokinys ar suaugęs, inicijuojantis patyčias ir/ar prisidedantis prie jų;
    patyčias patiriantis suaugęs – gimnazijos darbuotojas, iš kurio tyčiojasi mokinys (-iai);
    patyčių stebėtojas – mokinys, matantis ar žinantis apie patyčias;
  • Visais įtariamų ir realių patyčių bei smurto atvejais kiekvienas gimnazijos darbuotojas reaguodamas:
    įsikiša įtarus ir/ar pastebėjus smurtą ar patyčias – nutraukia bet kokius tokį įtarimą keliančius veiksmus;
    primena mokiniui, kuris tyčiojasi ar smurtauja, gimnazijos nuostatas ir elgesio taisykles;
    esant pagalbos mokinio sveikatai ir gyvybei reikalingumui, kreipiasi į pagalbą galinčius suteikti asmenis (tėvus (globėjus, rūpintojus) ar gimnazijos darbuotojus) ar institucijas (pvz., policija, greitoji pagalba);
    informuoja klasės vadovą apie įtariamas ir/ar įvykusias patyčias ar smurtą, elektroninių patyčių atveju pateikia išsaugotus įrodymus.
  • Klasės vadovas nesiliaujant patyčioms/smurtui ar esant sudėtingesniems atvejams užpildo patyčių/smurto atvejų protokolą ir kreipiasi į gimnazijos Vaiko gerovės komisiją  perduodamas surinktus faktus apie netinkamą elgesį.
  • Mokiniui pasityčiojus/smurtavus iš gimnazijos darbuotojo, asmuo, pastebėjęs ir/ar įtaręs patyčias/smurtą informuoja gimnazijos vadovą, kuris priima sprendimą dėl poveikio priemonių taikymo.
  • Mokinius su šia Tvarka kiekvienų mokslo metų pirmąją savaitę pasirašytinai supažindina klasiųvadovai.

PASTEBĖJUS AR ĮTARUS PATYČIAS/SMURTĄ:

  • Bet kuris gimnazijos darbuotojas turi nedelsiant reaguoti ir stabdyti patyčias/smurtą. Mokiniai – nedelsiant pranešti arčiausiai esančiam gimnazijos darbuotojui.
  • Apie įvykį pranešti klasės vadovui, (jam nesant) – bet kuriam VGK nariui ar administracijos atstovui.
  • Klasės vadovas (jam nesant) – bet kuris VGK narys ar administracijos atstovas skubiai aiškinasi situaciją, kalbasi su mokiniais, jų tėvais, vykdo stebėseną.
  • Pastebėjus, kad patyčios/smurtas kartojasi, klasės vadovas užpildo patyčių/smurto atvejų protokolą ir perduoda VGK pirmininkui ar socialiniam pedagogui.
  • Užpildytą protokolą VGK pirmininkas sukviečia VGK posėdį (pagal poreikį) ir imasi spręsti patyčių/ smurto situaciją, bendrauja su įvykio dalyviais, jų tėvais.