Edukacinė technologijų pamoka „Istoriniai drabužiai“ kostiumų nuomos įmonėje

Straipsnio data 2019-01-31

„Epochų kaita“ Išvykos ir ekskursijos Šimtadienis

2019 m. abiturientai šimtadieniui ruošė vaidinimą pagal V. Šekspyro  komediją „Svarbu, kad viskas baigiasi gerai“. Siekdami susipažinti su istoriniais XVI amžiaus kostiumais, įsijausti į to meto gyvenimą mokiniai dalyvavo edukaciniame užsiėmime, kurį 2019-01-31 padėjo organizuoti įmonės Kostiumų nuoma savininkė. Mokiniai nagrinėjo viduramžių ir renesanso kostiumų istoriją, drabužius, medžiagas, detales ir ponios Astos dėka turėjo progą pasimatuoti istorinius drabužius, jų detales. Gėrėdamiesi puošniais viduramžių (X-XVa.) epochos drabužiais, mokiniai atpažino medžiagas, iš kurių jie buvo siuvami (gelumbė, brokatas, brangus aksomas), papildomi siuvinėjimais ir kailiais, kurie ir dabar laikomi pačia gražia apdaila.  Pasipuošę kostiumais mokiniai sutiko, kad ne veltui  tuo metu vyravo gražiosios damos kultas ir riterystė. Taip išsipusčiusiai moteriai norisi reikšti pagarbą ir dėmesį, ją šlovinti riterių šventėse ir poetų eilėse. O kaip grakščiai jautėsi mūsų abiturientės, pasipuošusios suknelėmis pakelta talija, kad figūra atrodytų aukštesnė, grakštesnė. Nagrinėdami renesanso aprangą (XV- XVIIa) mokiniai sužinojo, kas yra koletas, kaip apsiausdavo ropu. Berniukai pasimatavo vyrų nešiojamas trumpas viršutines kelnes, kojines. Mokiniai galėjo palyginti, kaip pakito  vyriško kostiumo mada. Išsiaiškino, kad švarkus siuvo iš puošnių audinių – šilko arba aksomo, siuvinėjo vertikaliomis prakarpomis. Juos vilkėjo ant dailių, baltų marškinių plačiomis rankovėmis, parauktais rankogaliais. Abiturientai buvo nustebę, kad taip pasikeitė marškinių, švarkų kirpimas ir vyro figūra. Pastebėtas tuo metu vyravęs skrybėlių, berečių populiarumas, kurių vietą dabar užėmė ­beanies ir beisbolo kepurės. Moterys nešiojo dvi viena ant kitos vilkimas sukneles. Korsetą suveržus, labai susiaurėdavo liemuo. Klubus slėpė metalinis karkasas, vadinamas vertiugadenu. Svarbu buvo išryškinti liemenį. Vyko diskusija: Ar tai svarbu iki šių laikų? Mergaitės pasimatavo selą,  iš blizgančių audinių pagamintą galvos apdangalą, dabinamą perlais ar brangakmeniais. Smagu buvo pasimatuoti ir perukus, kuriuos sudarė garbanos ir krakmolu standintos sruogos.

Tikiuosi, kad ši pamoka padėjo mokiniams labiau pažinti kostiumų istoriją, pajausti viduramžių, renesanso dvasią, pasikartoti istoriją, prisiminti literatūrą ir susieti visus šiuos dalykus..

Tatjana Paškel, technologijų mokytoja metodininkė